هروله در بین‌الحرمین

گزارش از سفر به قبله- 5

مدینه به‌رغم قدمت و سابقه‌اش، هنوز هم شهر کوچکی است. می‌شود از مرکز شهر که همان مسجدالنبی است را پیاده گز کرد تا بیرون شهر و در جای‌جای آن ردی پیدا کرد از ابتدای ظهور اسلام و حتی قبل‌تر از آن.

در مسجد آثاری مثل منبر و محراب پیامبر مشخص است. محراب ابوبکر معلوم است کجاست. ستون توبه که یکی از اصحاب خودش را به آن بست تا پیامبر گناهش را ببخشد، معلوم است. «باب جبرائیل» که محل ورود و خروج جبرئیل بر پیامبر بود، معلوم است. حتی در محله شیعیان معلوم است پیامبر از چه خرماهایی دوست داشته و می‌خورده، به همین خاطر قیمت‌آن هر کیلو 70 ریال است؛ یعنی 50 ریال بیشتر از خرماهای معمولی. مسجد ردالشمس جایش مشخص است؛ هرچند وهابی‌ها خرابش کرده‌اند تا ما مشرک نشویم.

خانه ماریه قبطیه (همسر پیامبر) جایش مشخص است. اینجا حتی با تمام بی‌حرمتی‌ها به قبور بزرگان، ولی محل دفن ائمه معلوم است؛ قبر عموی پیامبر و مادر حضرت علی، قبر ام‌البنین مادر حضرت‌ عباس، حتی نشانی قبر شیخ‌الامری رهبر شیعیان مدینه که کمتر از یک سال است از دنیا رفته، در بقیع مشخص است. کوه احد و تنگه شکست مسلمان‌ها، محل جنگ بدر، محل مباهله با مسجدی مشخص شده؛ محرابی که در آن پیامبر وسط نماز، قبله‌اش را عوض کرده. دیگر چه بگویم، اینجا همه چیز در تاریخ، نشانی دارد. با این همه سوال بزرگی است برای ما و برای همه مسلمان‌ها؛ راستی چرا هیچ نشانی از دردانه و محبوب و پاره‌تن پیامبر؛ فاطمه نیست!؟

از گذشته تا حال مسلمان‌هایی که از اقصی نقاط دنیا می‌آیند حج، می‌خواهند بدانند که قبر عزیزترین افراد نزد پیامبر، کجاست و از همان موقع این سوال پیش آمده که چرا جای قبر معلوم نیست؟ و جواب این است که وصیت خودش بوده. چون از خلیفه وقت و دم و دستگاهش راضی نبوده و نمی‌خواسته آنها بر جنازه‌اش نماز بخوانند.

بگذریم، آنچه می‌دانیم این است که به احتمال قوی پاره‌تن رسول‌الله یا در خانه‌اش و در کنار قبر پیامبر دفن است یا در بقیع و کنار قبر فرزندانش. اینجا بین‌ باب فاطمه که همیشه بسته است و بقیع، بین‌الحرمین آنهایی است که دنبال مادرشان می‌گردند.

/ 1 نظر / 43 بازدید
فرجی

سلام دوست خوبی بودی.حیف که چند ساله ندیدیمت موفق باشی