ماجرای روسیاهی ذغال و چوپان ناراستگو!

انتخابات تمام شد و آقای روحانی رای آورد. این جمله در روز دوشنبه هفته گذشته یک رویا می‌نمود اما حالا یک جمله خبری کم ارزش است، از بس تکرار شده آن هم با شیوه‌های مختلف؛ خبری، تعجبی، با نگرانی، با خوشحالی، با عصبانیت و .... حالا من هم دوست دارم به اندازه همین یک کف دست ستونی که دستم به آن می‌رسد دو نکته را در مورد آن بگویم.

یکم: اثبات اقناعی رخ ندادن تقلب در انتخابات گذشته کار سختی بود. حالا اما با نتیجه به دست آمده در این انتخابات روسیاهی به ذغال سال 1388 ماند. نظامی که توانسته بود در سال 88 نزدیک به 10 میلیون رای را جابه‌جا کند، آیا نمی‌توانست با جابه‌جا کردن کمتر از یک میلیون رای رقابت را به دور دوم بکشاند و فرصتی بخرد برای همان «مهندسی انتخابات»ی که مدت‌هاست سر زبان مخالف و معاند است؟!

حالا آنهایی که حنجره و دیگر اعضای‌شان را می‌دراندند که رایی که ما در صندوق‌ها انداختیم چه شد و کی برد و کی خورد، با چه رویی پا در خیابان خواهند گذاشت در مملکتی که رییس‌جمهورش سیدحسن روحانی، از همان صندوق‌ها درآمده، آن هم در شرایطی که اگر در نمی‌آمد هیچ‌کس تعجب نمی‌کرد.

حالا خانواده‌هایی که به هر ترتیبی در حوادث 88 صدمه‌ای دیدند، خوب فهمیدند که مسوولیت با کیست. حالا فصلی است که هواداران آن کاندیدای بازنده و عصیانی سال 88 باید از خودشان بپرسند چه کسی ساز این دروغ بزرگ را در گوش‌شان کوک کرد و بدتر از آن هزینه‌های زیادی به مملکت بار کرد و با افراط و اصرار بیش از حد، یک جریان سیاسی را از حد و حدود جمهوری اسلامی به در برد و ... راستی اگر آن کاندیدای عصیانی کمی صبر پیشه می‌کرد، امروز به جای روحانی رییس‌جمهور نبود؟

مهم‌تر اینکه با حضور 72 درصدی مردم، گذشته از اینکه چه کسی رای آورده، معلوم شد تعداد زیادی از مردم به این صندوق‌ها اعتماد دارند و روسیاهی می‌ماند برای همان ذغال سابق.

دوم: به نظر من مردم بیش از آنکه محتاج نان شب‌شان باشند و نگران مشکلات اقتصادی، تشنه صداقتی بودند که کمی در بین مسوولین‌شان کم شده بود والا من با همین سن کمم یادم هست دوران سخت‌تر از امروز این مملکت را در رفاه و آسایش.

وقتی چند نفر از کاندیداها دور هم جمع شدند و با هم قول و قرار ائتلاف گذاشتند، یک عده گوش به زنگ ماندند ببینند اینها به اولین قول‌شان با خودشان پایبند می‌مانند یا نه. ضمن درود به شرف و شرافت حداد عادل، بعضی‌های دیگر باعث شدند ماجرای قول و قرار ائتلاف بشود شبیه ماجرای چوپان ناراستگو! حالا دیگر روی کدام قرار آدم‌های اهل اصول! می‌شود حساب کرد؟ همین هم می‌شود که آن دو نفر دیگر بدون قرار قبلی با هم کنار می‌آیند و مردم هم که تشنه صداقت هستند، بویش را از آنجا استشمام می‌کنند و می‌شود آنچه شده. این بار آدم‌های اهل اصول خواستند امتحان کنند صحت آن قصه پیرمرد لب گور که به فرزندانش گفت هر کدام ترکه‌ای بیاورند و یکی یکی بشکنند و بعد همه‌شان را یک دسته کرد و گفت بشکنند و نتوانستند. اهل اصول خواستند مطمئن بشوند ترکه‌های‌شان یک به یک می‌شکند یا نه و حالا لااقل 4 سال وقت دارند نتیجه این آزمایش را پیش روی خود ببینند.

این مطلب در روزنامه خراسان مورخ 27 خرداد چاپ شده است.

/ 10 نظر / 13 بازدید
بارقه

احسنت اما این جماعت نمی‌فهمند و گوشی برای شنیدن ندارند هر چند سرتا پا ز ذغال رو سیاه‌تر باشند!

مسعود

اگر همه این حضرات ائتلاف هم می کردند باز هم رای روحانی بیش از آنها بود. چرا؟ جون آنها مرد این میدان نبودند. آن کسی مرد این میدان بود که با یک مناظره در سال 88 جو را برگرداند. بله. چو بیشه تهی ماند از نره شیر شغالان درآیند آن‌جا دلیر خدا جای حق نشسته است. ظلم بزرگتر از این به مشایی که هشت سال هر چه خواستید به او گفتید و حتی آخرش اجازه ندادید اقلا فرصت دفاع از خودش را در صدا و سیما پیدا کند؟ مگر شکی بود که اگر مشایی چند ساعت در سیما با مردم حرف می زند تمام کاخ های بصیرت همین رفاعه ها فرو می ریخت؟ ألم تر إلى الذين بدلوا نعمة الله كفرا وأحلوا قومهم دار البوار البته می دانستم آنقدر این خود عمار پندارها و اصولگرایان بی اصل و ریشه پررو هستند که رای نیاوردن اصولگرایان را به دلیل عملکرد احمدی نژادی می گذارند!!! که اصولگرایان خودشان او یک منحرف و نلکه ننگ معرفی می کردند و حق دفاع از خود را هم برایش قابل نبودند. کسی هم نیست که مگر جز این است که خود شما در سیاه نمایی اصلاح طلبان را روسفید کردید؟ حالا که این دولت منحرف و بزرگترین خطر برای اسلام است چرا مردم به نقطه مقابلش رای ندهند و نگویند که حق با هاشمی ب

اکرم کریم زاده اصفهانی

سلام با نکته اولتان موافق نیستم حضرت استاد. اتفاقا با این رای ها معلوم شد که 88 دستی در آرا برده شده است. حدود 20 درصد کسانی که دوره قبل رای دادند، این دوره انتخابات را تحریم کردند. هیچکس امید نداشت اما به صندوق ها هم اعتماد نداشتند. فقط خواستند آخرین ابزار اعتراض مدنی شان را از دست ندهند. یادمان باشد مردم ما اصولگرا یا اصلاح طلب نیستند. مردم ما معیشت خوب می خواهند و از کسی حمایت می کنند که به نفع آنان باشد؛ بماند که حکومت دلش می خواهد مردم اصولگرا باشند. بیاییم و منصف باشیم: آن 22 میلیونی که به خاتمی رای دادند، آیا یک شبه مُردند که احمدی نژاد 24 میلیون رای آورد؟ آن هم با هتک حرمت دیگران؟ اگر دولت نهم دولت عادلی بود، حداقل رای ها را بازبینی می کرد. درصورتی که اخبار موثق دارم که در انتخابات دوره یازدهم، شمارش آرا حدود 10 صبح تمام شده بود اما تا ساعت 8 شب بازبینی آرا ادامه داشت. بهتر است بگوییم رای هایی که از رسانه ملی اعلام می شد، آرای بازبینی شده بود، نه آرای خوانده شده دوره اول. روسیاهی ماند به همان ذغال که الان مجبور است دمش را بگذارد روی کولش و برود.

mehran

هر چه بشود مشکل 88 حل نمی شود الا با صداقتی که فعلا نه کم پیدا که ناپیداست برادر. از قضا همین شمارش آراء 92 کلی سوال بی جواب بین مردم بیدار کرد که عجب تجمیع آرا تا ساعت 6 صبح طول می کشد اما سال 88 چه شد که روزنامه ای که ساعت 6 صبح روی دکه می رود و حداکثر دوازده شب به چاپ خانه می رسد، خبر پیروزی 25 میلیونی را اعلام می کند؟ آن هم مهم ترین روزنامه نظام؟ راستی چه فرقی می کرد بین 88 و 92؟ آن همه عجله در 88 و این همه تاخیر در 92؟ کدام واقعی بود؟ نکند هر دو مصلحتی را نشان می دادند؟ نه برادر. سوالات 88 با این جور حرف ها از بین نمی روند. اگر با صداقت تمام پرونده ی 88 بازخوانی و پاسخ دهی نشود، تا جمهوری اسلامی انتخابات برگزار کند همین آش است و همین کاسه. می گویی نه؟ از خیابان ها بپرس

غفاری

این طرفداران اصول گراها و اصلاح طلبان نیستند که نتیجه انتخابات را رقم می زنند، این بدنه مردم است که نتیجه را معلوم می کند و برایشان مهم نیست که طرف از کدام جناح است مهم است که صداقت داشته باشد و حرفشان را خیلی خوب بفهمد و درک کند.

جواب mehran

قربانت بچسبم...آخه سال 92 کسی ساعت یازده و نیم شب خبرنگارا رو جمع نکرد دور خودش بگه من پیروزم. البته من با شما موافقم که تا جمهوری اسلامی انتخابات برگزار کنه اون عده آدم پررو همین کار رو میکنن. اگه رای نیارن میگن تقلب شده اگه رای بیارن میگن نتونستن تقلب کنن.

پیچک سر به هوا

به اکرم کریم زاده اصفهانی: وزارتِ کشور هم‌آن وزارتِ کشور، شورای نگه‌بان نیز هم‌آن، احمد جنتی که آن‌همه فحش‌ش دادید نیز هم‌آن، چه‌طور انتخاباتِ 88 یان‌ها جمله‌گی متهم به اجرای سناریوی تقلب می‌شن، و هم‌این‌ها ام‌سال حتا از جابه‌جا کردنِ 300هزار رأیِ ناقابل عاجزند تا فرصتی به رقبای روحانی دهند؟! سیستمی که اون‌جور با دلیل ِ آب‌دوغ‌خیاری به تقلب متهم شد، الان چرا این بار برا جلیلی هم‌اون تقلبو تکرار نکرد؟! در ضمن، به جای یاوه، دو تا دلیل ِ درست بیارید که 88 تقلب شده؛ با کولی‌بازی و زبون‌بازی و شعار که نمی‌شه تهمتی به این بزرگی رو وارد کرد. من به‌ت بگم تو دزدی باباتم دزده جد و آباءتم همه دزدن، اگه دلیل نیارم و فقط کولی‌بازی راه بندازمو داد و هوار کنمو ننه‌من‌غریب‌م‌بازی دربیارم، یعنی راست می‌گم؟! کسی ازم دلیل نمی‌خواد که با چه دلیل و برهان و سند و مدرکی هم‌چین تهمتی به شما می‌زنم؟!!

پیچک سر به هوا

سیستمی که به رفسنجانی با اون‌همه یال و کوپال اجازۀ عبور از صافی رو نمی‌ده کک‌شم نمی‌گزه، اگه اهل ِ تقلب بوده باشه از منو تو نمی‌ترسه که جا بزنه. حضراتی که حلقوم دراندند این مدت که جلیلی کاندیدای ره‌بره و رییس‌جمهور می‌شه، حالا حالاها باید به وجدان‌های بیدار ِ تاریخ جواب بدن. امثالِ عارف که تازه زبون‌شون باز شده که انتخاباتِ 88 سالم بوده و شبهۀ تقلب نداشته، حالا حالاها باید جواب‌گو باشن پس چرا این چند سال لال بودند.

پیچک سر به هوا

تو دموکرات‌ترین کشورها اگه یکی از کاندیداها درحالی‌که هنوز رأی‌گیری در جریانه و شمارش آراء آغاز نشده، اون وخ بیاد میتینگ برگزار کنه و خبرنگارهای جهان رو دعوت کنه و در حضورشون خودشو برندۀ انتخابات اعلام کنه، تو دموکرات‌ترین کشورها با هم‌چین شارلاتانی چی کار می‌کنن؟ ستادِ میرحسین موسوی تو انتخاباتِ 88 کلی ناظر و نماینده داشت تو حوزه‌های رأی‌گیری، این افراد پس از شمارش آراء، صورت‌جلسۀ اون صندوق و حوزه رو امضا کردن. ستاد میرحسین موسوی محض ِ رضای خدا حتا یه حوزۀ رأی‌گیری رو نتونست نام ببره که رأیِ امضا شده توسطِ نماینده‌ش (تو صورت‌جلسۀ حوزه) با رأیِ تفکیکی که توسط وزارت کشور اعلام شد تناقض داشته باشه. هرچه شورای نگه‌بان گفت کدوم صندوق رو بازشماری کنیم که از نظر شما مشکوکه، ستاد موسوی لال بود. البته از ستادی که رییس‌ش، اردشیر امیر ارجمند، برادرش رییس ِ ادارۀ اطلاعاتِ مجاهدینِ خلق باشه انتظاری نیست، هست؟!

پیچک سر به هوا

در جواب mehran: تو انتخاباتِ ام‌سال، به دلیل ِ تعدادِ رأیِ برندۀ انتخابات بسیار لبِ مرز بود، و از هم‌اون ابتدا روحانی رأی‌ای نزدیکِ 50درصد رو داشت، شمارش و بازبینی ِ صورت‌جلساتِ حوزه‌های رأی‌گیری و گزارش‌های هیأت‌های نظارت و اجرایی ِ حوزه‌ها با تأنّی و تأمل و دقتِ دوچندان برگزار شد. اختلافِ رأی مثِ 88 این‌قدر تابلو و میلیونی نبود دادا. در ضمن، اون بخشی که به‌صورت رایانه‌ای و سیستمی تجمیع ِ آراء برگزار شده بود تو 88، این‌بار به توصیۀ ستادِ انتخابات، به‌صورتی که تو انتخابات‌های قبل از 88 انجام می‌پذیرفت انجام شد؛ یعنی دستی. بنابراین، این بار این‌جور طول کشید.