قرآن خدا غلط شده است!

یکم: سال‌ها قبل وقتی بچه بودیم گاهی اشتباهی ازمان سر می‌زد و یکی از والدین طرف حساب‌مان می‌شد به دعوا کردن و شاید سرزنش و تنبیه. اگر این سرزنش و تنبیه طول می‌کشید یا متناسب آن خطا نبود، آن دیگری از والدین میان‌دار می‌شد که: خوب حالا، قرآن خدا که غلط نشده!

و این چنین ما فهمیدیم قرآن خدا غلط نمی شود. و اگر بشود خیلی اتفاق بد و بزرگی است.

چند روز پیش استاد ادبیاتی می‌گفت در خیابان می‌رفته و بنر تبلیغاتی یک جایی را دیده که به مناسبت ماه رمضان نصب کرده اند روی دیوارشان. آیه ای ‌از قرآن را در بنر استفاده کرده اند و در همین بنر غلط املایی دارند از آیه.استاد داخل ساختمان شده و مسوول روابط عمومی را پیدا کرده و اشتباه را یادآوری کرده و جواب شنیده: خوب غلط باشد، چه می‌شود! و استاد افسرده بیرون آمده و ما امروز فهمیدیم با سهل انگاری یک مدیر خُرد می‌شود قرآن خدا غلط بشود. هرچند آنچه پدران و مادران ما می‌گفتند درباره غلط نشدن قرآن یک صورت داشت و یک سیرت، ولی غلط شدن سیرت از همین اشتباه شدن و مهمتر از آن کم توجهی به این اشتباه در صورت شروع می‌شود.

دوم: وقتی دولت جاری تصمیم گرفت مردم را ترغیب کنند به شکل داوطلبانه از یارانه نقدی انصراف بدهند، از همه موجودی و ظرفیت رسانه ای ‌بهره گرفت. از مجری برنامه پربیننده ورزشی گرفته تا تبلیغات میان برنامه و حضور وزیر و سخنگو در رسانه ملی و .... آنچه از همه بیشتر جلب توجه کرد حضور بعضی از بزرگان دینی در صحنه بود. یعنی ایشان به خواست دولت وارد عرصه توجیه و ترغیب مردم شدند که از ماهانه کمتر از 50 هزار تومانشان به ازای هر نفر بگذرند.

امروز گروههای اشتباهی از اسلامی اشتباهی در جاهایی مثل افغانستان و عراق و سوریه، دست به جان و مال مسلمانان و شیعیان دراز کرده اند و می‌کنند. این کارها را پنهانی هم نمی کنند. به بریدن سر معتقدین به لااله الا الله و محمدا رسول الله افتخار می‌کنند. با این حال این دولت و آن بزرگان مذهبی از خودشان تحرکی نشان نمی دهند. امروز می‌فهمیم که گاهی قرآن خدا در سیرت هم عوض می‌شود و عکس العملی درخور دیده نمی شود. انتظار نگارنده به عنوان یک شهروند ساده زیر پرچم کلمه الله این است که جان و ناموس و مال دسته های بزرگ مسلمان از ماهی 50 هزارتومان جدی تر باشد.

از این جان و مال مهمتر، قرآن خداست که غلط شده است، غلط تاویل شده است و می‌شود. راستی اگر دولت و بزرگان مذهبی واکنش مناسبی برای این غلط شدن قرآن نشان ندهند چه کسی باید نشان بدهد.  

 در فارس

/ 2 نظر / 120 بازدید
یه مهمون

سلام...موافقین برای تبادل لینک و بنر؟؟؟ منو لینک کنید و بگین با چه اسمی لینکتون کنم.حتما هم آدرس وبتونو بذارید.

تهران، پنج عصر

یک جور خمودی و بی اهمیتی در علمای اعلام و مراجع عظام و مسوولین بلندبالای مملکت وجود دارد انگار. حالا هی بگوییم نه، اینها خادم مردمند و دلسوزند و شب ها از فکر مردم نمی خوابند. ولی نتیجه، این را نشان نمی دهد. اگر "همه"، تاکید می کنم "همه" ی کسانی که در ترسیم نقشه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی این مملکت موثرند و دارای سمتی هستند، به جای دعواهای جناحی و حزبی و مشغول شدن به حد شرعی حجاب و حضور فلان بازیگر در فلان مکان نامربوط و... چشمشان را روی دردهای واقعی مردم باز می کردند؛ آن وقت شاید شاید شاید می توانستیم سایه بدگمانی را از بالای سر زمامداران این مملکت برداریم. وقتی خودشان به این بدگمانی دامن می زنند تقصیر مردم چیست؟ کاشت، داشت، و برداشت نهال انقلاب در خارج از مرزها منوط به این است که قبلاً توانسته باشیم باغ خودمان را سرسبز و بارور نگه داریم. چیزی که من می بینم شته هایی است که بر برگ ها نشسته و حفره هایی که رد کرم است و زردی ساقه ها و برگهاست. افسوس از باغمان.