امام امروز

مجموعه کتاب 14 معصوم من تمام شد. تا کتاب امام هادی هم چاپ شده و دو کتاب مربوط به امام حسن عسکری و امام زمان زیر چاپ است. آنچه از پی می آید بریده هایی از کتاب «امام امروز» چهاردهمین کتاب این مجموعه است که با همت انتشارات امیرکبیر به بازار خواهد آمد. این بریده ها را بر اساس تفسیرهای مهدوی و آخرالزمانی معصومین از میان مطالب زندگی نامه امام زمان انتخاب کردم.

 

تجلی مهدویت در قرآن

 

عده‌ای درباره آیات سوره شمس از امام صادق پرسیدند. امام جواب داد: در آیه « وَالشَّمْسِ وَضُحَاهَا...»، شمس و خورشید جدم رسول خداست که دین را برای مردم روشن کرد.

در آیه « وَالْقَمَرِ إِذَا تَلَاهَا...»، قمر و ماه علی است بعد از رسول خدا.

در « وَالنَّهَارِ إِذَا جَلَّاهَا...» هم نهار و روز مهدی است که تاریکی‌های ظلم و ظلمت را مانند پرده می‌درد.

***

ابراهیم پسر هلیل به امام موسی کاظم گفت: قربان شما بشوم پدرم در آرزوی دیدن قائم شما مرد. من هم به سن پیری رسیده‌ام. راضی می‌شوید من هم بمیرم و در این باره چیزی به من نگویید؟

امام گفت: ابراهیم خیلی عجله داری؟

پسر هلیل جواب داد: بله، چرا عجله نداشته باشم با اینکه به این سن و سال رسیده‌ام؟

امام گفت: به خدا صاحب‌الامر نمی‌آید مگر اینکه خوب و بد شما امت از هم معلوم شود و همه امتحان بدهید.

بعد انگشتانش را جمع کرد و جلوی ابراهیم گرفت و ادامه داد: بعد از امتحان هم جز تعداد کمی نمی‌مانند، به همین کمی!

بعد امام آرام این آیه را خواند که: أَحَسِبَ النَّاسُ أَن یتْرَکُوا أَن یقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یفْتَنُونَ

***

وقتی بچه نرجس را به بغل پدرش دادند امام حسن او را بوسید و گفت: پسرم حرف بزن.

بچه در قنداق خواند: وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ * وَنُمَکِّنَ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَنُرِی فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا مِنْهُم مَّا کَانُوا یحْذَرُونَ.

***

پیروان مفوضه، گروهی بودند که قائل به تفویض امور توسط خدا به پیامبر و بعد از آن به امام علی و بعد به امامان بودند.

عده‌ای از این گروه کسی به اسم کامل پسر ابراهیم را فرستادند پیش امام حسن عسکری تا درباره عقاید خودشان مطمئن شوند. کامل رفت پیش امام و بعد از چند گفت و شنود متوجه پسری 4-5 ساله شد که گفت: کامل آمده‌ای راجع به عقاید مفوضه سوال کنی؟

کامل هول کرد احساس کرد بچه همه چیز را می‌داند. گفت: بله.

پسر گفت: مفوضه دروغ می‌گویند. دل ما ظرف مشیت خداست. معنی این آیه قرآن که می‌گوید: وَمَا تَشَاؤُونَ إِلَّا أَن یشَاءَ اللَّهُ هم همین است. بعد پسر رفت پشت پرده.

کامل پسر ابراهم همچنان متعجب نشسته بود. امام عسکری با لبخند گفت: هنوز نشسته ای؟ مگر امام بعد از من جوابت را نداد!

***

از امام رضا پرسیدند: فرج ما کی می‌رسد؟

امام جواب داد: انتظار فرج خودش فرج است، مگر نشنیدید که خدا در قرآن می‌فرماید: « فَانْتَظِرُواْ إِنِّی مَعَکُم مِّنَ الْمُنتَظِرِینَ »

***

مفضل پسر عمر از امام صادق پرسید: ظهور و ماموریت مهدی وقت معلومی دارد که مردم باید بدانند؟

امام گفت: خدا وقت آن را طوری معلوم نکرده که مردم بفهمند.

مفضل گفت: چرا؟

امام جواب داد: چون وقت ظهور او همان ساعتی است که خدا می‌فرماید: یَسْأَلُونَکَ عَنِ السَّاعَةِ أَیَّانَ مُرْسَاهَا قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِندَ رَبِّی لاَ یُجَلِّیهَا لِوَقْتِهَا إِلاَّ هُوَ ثَقُلَتْ فِی السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ لاَ تَأْتِیکُمْ إِلاَّ بَغْتَةً. ضمنا مگر در قرآن نخوانده‌ای إِنَّ اللَّهَ عِندَهُ عِلْمُ السَّاعَةِ، هر کس برای ظهور وقت تعیین کند خودش را در علم خدا شریک دانسته و این کفر است.

***

از امام باقر پرسیدند:آقا جان در آیه پنج سوره ابراهیم « وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَى بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللّهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَاتٍ لِّکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ »، و در حقیقت موسى را با آیات خود فرستادیم [و به او فرمودیم] که قوم خود را از تاریکیها به سوى روشنایى بیرون آور و روزهاى خدا را به آنان یادآورى کن که قطعا در این [یادآورى] براى هر شکیباى سپاسگزارى عبرتهاست، منظور خدا از« ایام الله» چیست؟

امام باقر جواب داد: ایام الله سه روز است؛ روز قیام قائم آل محمد، روز مرگ و روز قیامت.

***

از امام صادق پرسیدند خدا در قرآن می‌فرماید:« وَیَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ » و آن روز مومنین به نصرت الهی خوشحال می‌شوند. آن روز چه روزی است؟

امام جواب داد: موقع قیام قائم ما، اهل ایمان از پیروزی خدا خوشحال می‌شوند.

***

ابوبصیر از امام رضا پرسید: پسر رسول خدا تاویل این آیه چیست که خدا در سوره صف آیه 9 می‌فرماید:« هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ»

امام رضا گفت: هنوز وقت تاویل این آیه نرسیده.

ابوبصیر با تعجب گفت: پس کی وقتش می‌رسد؟

امام جواب داد: انشالله وقتی قائم ما قیام کند. آن وقت هر کافر و مشرکی از ظهور او ناراحت می‌شود. کار به جایی می‌رسد که حتی اگر کفار و مشرکین در داخل سنگ‌ها و صخره‌ها پنهان شوند، آن سنگ‌ها به حرف می‌آیند و می‌گویند: آی مومنان کافری درون من پنهان شده بیایید و او را بگیرید!

***

وقتی از اسلام جز اسم و از قرآن جز رسم نماند، وقتی مساجد آباد ولی از لحاظ تقوی و هدایت خراب می‌شوند، وقتی فتنه و آشوب از اهل دانش سر می‌رسد، وقتی مرد‌ها مثل زن‌ها و زن‌ها مثل مرد‌ها می‌شوند، وقتی شهادت‌ ناحق قبول می‌شود و گواهی عادل‌ها رد می‌شود، وقتی مردم ریختن خون و زنا و ربا را به راحتی انجام می‌دهند.... وقتی سفیانی از شام شورش کند، وقتی نفس زکیه بین رکن و مقام به قتل رسد... دیگر وقت آمدن اوست. او که وقتی بیاید در کنار کعبه اولین حرفی که خواهد زد این است: بقیه الله خیر لکم ان کنتم مومنین.

 

/ 3 نظر / 11 بازدید
....

سلام.خوشحالم که بالاخره یک مطلب برای ما گذاشتید و حس می کنم این مطلب خیلی خیلی هم خطاب به ماست.از عبارت مجموعه کتاب چهارده معصوم من ما خیلی چیزها باید بفهمیم که می فهمیم. خیالتان راحت.البته حق دارید گرچه مجموعه چهارده معصوم ما ماجراهای زیادی داشت که شما نمی دانید و شاید هم نخواهید بدانید. مدتها بود می خواستم ازتان معذرت خواهی کنم بابت اسمم که به عنوان ویراستار پای کتابتان خورده بی اجازه ی خودتان.امروز خود به خود فضایش پیش آمد.

....

سلام.اسمها مهم نیستند ولی برای من این یک فقره(خوردن اسمم پای کتاب استادم بدون اجازه اش)مهم بود و آزارم می داد.لطفا معذرت واقعی و از صمیم قلب مرا بپذیرید.تاسفم از دیدن ان عبارت هم بابت این بود که یک من( با وجود همه ی تاثیراتش در آن مجموعه که ما همگی بر آن واقف و معترفیم) انگار از مجموعه ی چهارده معصوم ما برائت جسته، ما را شما می داند.........البته ما همچنان خود را شاگرد شما می دانیم.

ستاره

سلام خوشحالم که مجموعه چهارده معصوم به قلم شما چاپ می شود و در بازار پرهیاهویی که هر کس برای خودش کسب و کاری راه انداخته است به نرخ قلم، وارد می شود. جدا تبریک می گویم. من هم می فهمم چهارده معصوم را آقای قزلی بنویسد، یعنی چه!! ولی خوشحالم. این یک پاسخ عملی...،است! یک پاسخ عملی برای این دنیا! و صد البته که ما به دنیای دیگر نیز معتقدیم!