کارآمدی وظیفه اصلی نظام است

22 بهمن آمد و رفت. مردم هم آمدند و البته نرفتند، آنها مثل همیشه هستند. مردم که اینقدر خوب می‌آیند پای کار آدم به فکر فرو می‌رود که چقدر لیاقت این ملت زیاد است، بیشتر از وضعی که فعلا دارند.

یادم هست برادران مرحوم حاج عبدالله والی دیداری با مقام معظم رهبری داشتند. فرصت دیدار حضوری آقا با خود مرحوم والی هیچ وقت پیدا نشد ولی ندیده حاج عبدالله را بسیار دوست داشت. این علاقه در همین دیدار با خانواده و برادران هم هویدا بود. اما این علاقه از کجا ناشی می‌شد؟ توضیحش سخت نیست. حاج عبدالله والی پیامبر انقلاب اسلامی در منطقه بشاگرد شد. طعم شیرین انقلابی با نام خدا، با پایمردی عبدالله والی در کام مردم آن منطقه نشست؛ جاده، مسجد، مدرسه، سد، آموزش، امنیت، کار، بهداشت و .... با این کارنامه حتی اگر مردم محروم این منطقه شیعیانی دلباخته نبودند، عاشق انقلاب اسلامی می‌شدند. حرف، حرف حاج عبدالله نیست. حرف حرف کاری است که انقلاب باید برای مردم می‌کرد.

الان چندین سال است رهبر انقلاب در نامگذاری سال و تعیین راهبرد کلی نظام، توجه تام و تمام به مساله اقتصادی و سبک زندگی مردم در این حوزه داشته اند. مفهوم این توجه یک امرِ روشن است. بعد از گذشت سه دهه از انقلاب اسلامی، رهبر این انقلاب می‌خواهد مردم نتیجه آن را در زندگی روزمره خود ببینند. اینکه مردم با همه وجود حس کنند انقلاب اسلامی، زمینه رستگاری و دنیا و آخرت آنها را فراهم می‌کند، نتیجه ای جز توجه و ارادت بیش از پیش ایشان به اسلام و انقلاب نخواهد داشت. پر واضح است که دهه چهارم انقلاب باید دهه تبلور کارآمدی آن باشد. هر چند جنگ هشت ساله و پیامدهای آن و همین طور کارشکنی های بین المللی آنان که انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی را دوست نداشته و ندارند، کار را کمی سخت کرده و می‌کند ولی این چیزی از وظیفه مسوولان کم نمی کند. امروزه زمان کارآمدی نظام است و هرکه می‌خواهد برای اعتلای ایران اسلامی گامی بردارد باید در هر جایگاهی که قرار دارد، کارآمد باشد.

مردم حق دارند نتیجه پشتیبانی شان از انقلاب را ببینند. این حق ملت، تکلیفی جدی برای دولت و حکومت ایجاد می‌کند. شان این ملت این نیست که نیازمند سبد کالایی کم ارزشتر از 100 هزار تومان باشند و برای دریافت آن صف بکشند. حق این ملت نیست که آرامش روانی در حوزه اقتصادی و بهداشتی و درمانی و شغلی و ... نداشته باشند. امروز هیچ عامل داخلی و خارجی برای از بین بردن پایه های انقلاب، مخرب تر از ناکارآمدی نظام نیست. مبنای تحریمهای 30 سال گذشته و تحریمهای اخیر هم همین است؛ زمینه سازی برای ناکارآمد جلوه دادن نظام اسلامی ایران.

این مقال سعی ندارد بگوید تلاشی نشده و نتایجی به دست نیامده است، قصد سیاه نمایی ندارم اما تجربه امثال حاج عبدالله والی نشان می‌دهد می‌شود و می‌توان بسیار کارآمدتر از وضع فعلی بود. طوری که حق این مردم را ادا و شان آنها را مراعات کند. همچنین شان و جایگاه انقلاب اسلامی را.

 در خراسان

/ 0 نظر / 16 بازدید