گرفتن یا نگرفتن، مساله یارانه این نیست

این مطلب را روزنامه خراسان و سایت مشرق نتوانستند منتشر کنند. شاید احتیاط کردند.

گیرم هزار تا اتفاق ریز و درشت دیگر در عالم اتفاق افتاده که می شود بهشان توجه کرد... با این حال امروز موضوعی مهمتر از ثبت نام (یا عدم ثبت نام) در بحث یارانه گرفتن نیست. این مجالی باشد برای طرح چند نکته:

یکم: از خود رییس جمهور گرفته تا عادل فردوسی پور در برنامه نود مشغول دادن اطلاعات به مردم هستند تا در سامانه هدفمندی یارانه ها ثبت نام نکنند. صدا و سیما در بازی لیگ قهرمانان اروپا هم زیر نویس می رود که نگرفتن یارانه کار خوبی است. میان برنامه ساخته اند که می تواند در جشنواره های طنز رتبه کسب کند. حتما با لطیفه های مربوط به گرفتن یا نگرفتن یارانه مواجه شده اید، این لطیفه ها همه از نحوه اطلاع رسانی برای نگرفتن یارانه سرچشمه می گیرد. جدا از موضوع اصلی که ثبت نام در سامانه یارانه بگیران است، چیزی که باز برایمان مسجل شد این است که کشور ما 35 سال گذشته از انقلاب هنوز بزرگترین مشکل رسانه ای اش تبلیغات است. ما هنوز بلد نیستیم چیزی را که می خواهیم تبلیغ کنیم و بیشتر باعث دفع و آبروریزی می شویم.

دوم: استفتا و سوال از مراجع در هیچ زمینه ای بد نیست. دانستن نظر مرجع در هر موضوع مهمی در زندگی یک جور حق و البته تکلیف است. اما سوال پیش آمده این است که راستی دولت تدبیر و امید تا کنون احساس نیازی به استفتا و سوال از مراجع پیدا نکرده بود. به «پول ندادن» که رسیدند رفتند پیش مراجع. مذاکره و معامله درباره موضوعات هسته ای احتیاجی به نظر مراجع نداشت؟ آن هم نظری که رسانه ای شود؟

امیدوارم استفاده از نظر و اصولا ظرفیت مراجع تقلید تبدیل به یک رویه جدی در تصمیم سازی شود و از حضرات ایشان شواستفاده سیاسی اقتصادی نشود.

سوم: بالاخره دادن یارانه خوب بود یا نگرفتنش؟ تکلیف را مشخص کنید. یک روز همین صدا و سیما توی بوق می کند که برای تحقق عدالت دولت یارانه داد، امروز دارد خودش را می کشد که حرام است، بد است، کم است... نگیرید یارانه را. بگذارید این پولها یک جا جمع شود تا برای تحقق عدالت دولت آن را سرمایه گذاری کند. 10 درصد اگر عقل داشته باشد کسی می فهمد که یکی از این دو حرف غلط است. تکلیف را روشن کنیم. آن که اشتباه کرده لااقل بیاید عذرخواهی کند! اصلا چرا باید تصمیمات زیربنایی کشور وابسته به حال و روز دولتهایی باشد که امروز هستند و فردا نیستند. واقعا لازم نیست بعضی تصمیمات ملی تر گرفته شود؟

چهارم: یک حرفی هم باب شده که یارانه را کم ارزش و بی مقدار خطاب می کند. آنوقت مردم را تحریک می کند که این مبلغ بی مقدار را نگیرند. نقض غرض هم همینجاست که چرا این همه تبلیغ برای نگرفتن همین بی مقدار می شود؟ جز این است که دولت در تامین همین مبلغ جزیی وامانده؟ بهتر نیست با مردم روراست باشیم. هر چقدر این مبلغ برای دولت سنگین است، گره از مشکلات برخی مردم باز می کند. و اگر این مبلغ بی ارزش و ناچیز است بهتر اینکه دولت تبلیغات نگرفتنش را متوقف کند. درست است که مردم نیازمند 45000 تومان نیستند ولی معنی اش این نیست که نیازمند نیستند. خیلی ها نیازشان بیش از این عدد است. البته به زعم من دادن پول نقد به مردم از اول اشتباه بود ولی این ادبیات پس گرفتن یارانه هم خوب نیست. کلا ادبیات مسوولین ما مدتی است که با مردم خوب نیست.

/ 1 نظر / 20 بازدید