تحدید نسل، تهدید کشور

موضوع پرداخت شده تر از آن است که بخواهیم مقدمه چینی مفصل برایش بکنیم. آنچه واضح است شیب رشد جمعیتی کشور ما در سه دهه از حدود میانگین 6 به حدود صفر رسیده است. معلوم است در دنیایی که فرهنگ و اقتصاد و اقتدار و سیاستش بر پایه منابع انسانی به مثابه یکی از ارکان مهم استوار است، چنین شتابی در کم شدن نرخ رشد جمعیت نگران کننده است. نگرانی که زنگ خطرش را مرکز آمار زد و رهبر انقلاب هم علنی کرد و ناخرسندی خود را از این موضوع بیان داشت.مهمتر از کم شدن نرخ رشد جمعیت به نظر من، دلایل این اتفاق است؛ توجه به سبک زندگی غربی، فرار از مسئولیت پذیری، تغییر اولویت های اهداف زندگی به خصوص در دختران جوان، به هم خوردن سن ازدواج، تبلیغ رسمی و دولتی کم شدن تعداد فرزند و ....در طول 30 سال گذشته لااقل امکانات زیرساختی و سطح سواد و بهداشت و ... با شیب مناسبی رو به رشد بوده، ضمن اینکه وضع معیشت مردم از زمانی که تعداد فرزندان در خانواده ها بیش از چهار نفر بود، بهتر شده است.البته نمی توان این واقعیت را انکار کرد که با توجه به سبک زندگی امروز، مسائل اقتصادی یکی از دلایل مهم خانواده ها برای فرزند کم است ولی حتماً تنها دلیل و مهمترین آن ها نیست.آنچه باید مسئولین امر دنبال کنند، بررسی دلایل کم شدن نرخ رشد جمعیت، امکان سنجی شرایط کشور برای افزایش این نرخ، تبیین تغییر نگاه های دختران جوان به مقوله همسری و مادری و گزارش های مرتبط در این حوزه خواهد بود.یک زمانی در شرایطی که کشور درگیر جنگ بود و وضعیت بهداشت و آموزش و پرورش و آموزش عالی سامان خوبی نداشت،تصمیم برآن شد تا خانواده ها را تشویق کنند به فرزندان کمتر. این یک اشتباه فاحش است اگر فکر کنیم درخواست دولت باعث کم شدن نرخ رشد جمعیت، آن هم با آن سرعت شد. چه اینکه دولت هم در زمان جنگ و سازندگی و هم در دوران نزدیکتر به حال درخواست های متعددی از مردم داشته که اجابت نشده. مطمئنا مجموعه شرایط خانواده ها را بر آن داشته تا زندگی شان را با تک فرزندی یا حداکثر دو فرزندی پیش ببرند. از جمله این موارد ترویج این سبک زندگی در رسانه های داخلی و خارجی بوده است. بی آنکه مستقیما به کسی گفته شود «باید تعداد فرزندانت کمتر باشد»، این موضوع را غیرمستقیم اشاعه دادند و حالا برعکس در کوتاه مدت می خواهند با گزاره های مستقیم نظر مردم را برگردانند.

رسانه ها باید یک سیر منطقی و دقیق را در این موضوع در پیش بگیرند.یکی از کارهای مهمی که باید انجام شود بررسی وضعیت کشورهایی مثل چین است که سیاست کنترل جمعیت را به کار بستند، همین طور گزارشی از کشورهای با رشد منفی جمعیت و مشکلات شان. مردم باید بدانند که نسل تک فرزندها در چین از این سیاست آسیب دیدند. بچه ها همه لوس بار آمدند و وقتی خودشان تشکیل خانواده دادند نتوانستند مسئولیت پذیر باشند و دچار آسیب شدند. از طرفی دیگر فامیل درست و حسابی هم نداشتند که مورد حمایت واقع شوند. جریان تک فرزندی شاید در ظاهر برای خانواده ها آسان و کم دردسر به نظر برسد ولی در بلند مدت آسیب های جدی دارد.البته دولت هم باید زمینه خدمات عمومی، بهداشتی، آموزشی، اجتماعی و ... را بهتر و بیشتر کند تا ترس از این معضلات خانواده ها را به سوی کم فرزندی سوق ندهد.

درخراسان

/ 2 نظر / 30 بازدید
محمدمهدی

سلام برادر خدا قوت واقعا قشنگ بود احسنت خيلي خوشحالم که بين اين همه وب به شما هدايت شدم بنده هم وب حقيري دارم با مطلبي تحت عنوان "عاقبت سخت شوخي زن و مرد نامحرم" به روزم همسنگر خوشحال ميشم قدم رنجه فرماييد و نظر خودتون رو بگوييد و اگر لايق دونستيد تبادل لينک کنيم البته اگر لايق دونستيد حقير رو منتظرتم دادا اميدوارم که بياي مواظب خودت باش يا علي مدد http://sarbaz0.blog.ir/

یاس خاکی

سلام شما نویسنده ی این مجموعه هستید ؟؟؟ واقعا عالیه انقدر زبان کتاب عالیه که من برای پسر 4 ساله م در ایام محرم میخوندم .......قصد دارم در یکی از شبکه های اجتماعی روی این کتاب کار کنم اگه ممکنه راهنماییم کنید !! در مورد صوت و تصویر چه کنم بهتره ؟