عمل کنید، فقط حرف نزنید

گزارش از سفر به قبله-2

در جلسه دیدار دست‌اندرکاران و کارگزاران حج با آقا مامور دوجانبه بودم! هم نویسنده خامنه‌ای دات آی آر هم یکی از خبرنگاران اعزامی بعثه. جلسه خیلی معمولی و بی‌حاشیه از آب درآمد و علی‌رغم صحبت‌های مهم آقا اتفاق حاشیه‌ای نیفتاد. به همین دلیل متن  در خامنه‌ای دات آی آر منتشر نشد وقسمت شد تا از مدینه مرور گذشته‌ای بکنیم حرف‌های مهم ایشان را. البته این مطلب در حج دات آی آر منتشر شد.

گزارشی اجمالی از حاشیه دیدار کارگزاران حج با مقام معظم رهبری

وَمَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَی الْقُلُوبِ؛ این آیه بزرگ چاپ شده بود و بالای سر جایگاه نصب. مدتی‌ است که به این آیات توجه بیشتری می کنم، خیلی خوب انتخاب می‌شوند. حج هم از آن شعائر بزرگ الهی است که باید گرامی داشته شود و خود این جلسه نشانه‌ای از همین بزرگ‌داشت است؛ جلسه مسوولین اجرایی و بعثه حج با رهبر معظم انقلاب.

×××

این جماعت روز قبل در سازمان حج دور هم جمع شده بودند و یک جور پیش جلسه را تجربه کرده بودند. شرایط حج امسال متفاوت است و اتفاقات و انقلابات منطقه روی کیفیت آن تاثیر خواهد گذاشت.

حسینیه آرام آرام پر می‌شد و از آدم‌های ریش سفید و کت شلواری که بیشترشان خندان و بانشاط بودند. رهبر آمدند و شعارها و قرآن  قاری و ... وقتی قاری صدق‌الله را گفت و حضار صلوات فرستادند، یک نفر از میان جمع بلند شد و با صدای بلند گفت که مدیر کاروان است و از خانواده‌ای روحانی و دایی محمدحسین طباطبایی است و از بابت تعهد و دلسوزی و نصیحت می‌خواهد 5 دقیقه با آقا صحبت کند. تا همین حد حرف زده بود که آقای قاضی‌عسگر نماینده رهبر در بعثه پشت میکروفن گفت: شما بعد از جلسه تشریف بیاورید من حرف‌های شما را می‌شنوم. و صحبت مدیر کاروان قطع شد.

×××

بعد از گزارش حجت الاسلام و المسلمین قاضی‌عسکر و آقای لیالی ( رییس سازمان حج و زیارت) رهبر با خوش‌آمدگویی شروع کرد و از قدر و عظمت حج گفت: حق حج این است که بدانید آن وارد شدن بر خدا و مهمانی خداست و میهمانی مرکز جمال و قدرت و کرم معلوم است چقدر مهم است.

صحبت‌های رهبر انقلاب درباره حفظ چهره نظام اسلامی ایران در بین جوامع اسلامی و توجه به خودسازی‌های فردی برایم قابل پیش‌بینی بود. حتی وقتی ایشان تحلیل کردند که با توجه به جنبش‌های بیداری اسلامی اخیر عربستانی‌ها سخت‌گیری‌هایی درباره ارتباط‌گیری ملت‌های مختلف خواهند کرد و آتش تفرقه‌های قومی و مذهبی را برخواهند انگیخت و ما باید سعه صدر داشته باشیم هم تعجب نکردم ولی صراحت و تاکید ایشان بر درگیر نشدن با مساله بازار و سوغاتی بنجل و تهیه هدیه سفر از بازارهای داخلی برایم در کنار آن نصایح پرمایه جلب توجه کرد.

×××

قطعا اشاره به اختلاس بیش از هزار میلیاردی اخیر تنها چیزی بود که به مخیله کسی خطور نمی‌کرد ایشان آن را مطرح کند،‌آن هم در جلسه با کارگزاران حج. وقتی ایشان از برتری عمل بر حرف صحبت می‌کردند در زمینه جذب حجاج دیگر کشورها مثال آوردند که حدود یک دهه پیش که بحث مبارزه با فساد را مطرح کرده بودند، مسوولین استقبال کردند ولی عمل نکردند و این اختلاس اخیر نتیجه همان عمل نکردن است.

رهبر در این ماجرا نگران مردمی بودند که با شنیدن خبرهای مرتبط با این رسوایی مالی مایوس یا دل‌شکسته می‌شوند. به همه توصیه کردند که جنجال راجع به این ماجرا را کنار بگذارند و از قوه قضاییه هم خواستند ضمن پیگیری ماجرا نتیجه را هم به مردم اطلاع رسانی کنند.

وقتی هم خطاب به مردم فرمودند که: البته مردم بدانند دست خائن قطع خواهد شد ...و ... به بدکاره و خرابکار و مفسد هم نباید ترحم کنند، صدای تکبیر حضار به نمایندگی از مردم بلند شد.

×××

جلسه که تمام شد رهبر از جایگاه پایین آمده و نیامده به مسوولین اجرایی بیت گفتند تا آن مدیر کاروانی که 5 دقیقه وقت خواسته بود را بیاورند.

×××

از در بیت‌رهبری که خارج شدم و دستم به تلفن همراهم رسید دیدم چقدر پیامک از همین جلسه کوتاه رسیده. پیامک‌هایی برای بزرگداشت شعائر الهی؛ برگزاری حج و مبارزه با فساد:

رهبرانقلاب امروز در دیدار کارگزاران حج: لبه تیز حادثه بیداری اسلامی استکبار را نشانه گرفته / به این دلیل در مراسم امسال توطئه دشمنان برای راه انداختن اختلافات قومی و مذهبی در بین مسلمین بیشترخواهد بود.

رهبرانقلاب امروز: اگر به توصیه‌های چند سال پیش در مبارزه با فساد اقتصادی عمل می‌شد، فساد بانکی اخیر پیش نمی‌آمد/ رسانه‌ها با پرهیز از جنجال اجازه دهند مسئولین وظیفه‌شان را در مقابله با این فساد انجام دهند.

رهبر انقلاب درباره فساد اقتصادی اخیر: مسئولین قضائی که پیگیر بحت مبارزه با این فساد هستند، کارشان را اطلاع‌رسانی کنند / مردم بدانند دست‌های خائن به توفیق الهی قطع می‌شود / به مفسد نباید ترحم کرد.

/ 1 نظر / 13 بازدید

آقای قزلی سلام . چقدر خوشحال شدم ایمیلتان را دیدم . آن روز تو حسینیه ی بیت رهبری نزدیک پدرم نشسته بودین ‘ برای همین همان اول جلسه دیدمتان . فکر کردم فقط برای حاشیه نگاری خامنه ای دات آی آر اومدین . حالا که مشرف شدین التماس دعا .