شفا و اعجاز امام رضا

سالها پیش مقداری از نوشته های مربوط به کسانی که در حرم امام رضا شفا گرفته بودند به دستم رسید برای بازنویسی داستانی. مطالب را خواندم و تحت تاثیر قرار گرفتم اما برای بازنویسی انها دچار دو مشکل شدم. اول اینکه: داستان و مطالب داستانی مبتنی بر کشمکش نیروهای همسان در متن است اما داستان شفایافتگان مبتنی بر نیاز یک درمانده در برابر منشا کرامت و رافت است. در داستان همه چیز بر اساس علت و معلولهای حسی و قابل درک بنا شده است. شفا هم البته منتنی بر علتهایی است اما این علل را ما نه می‌بینیم و نه می‌فهمیم. پس داستان و داستانی شدن معجزه و شفا با ابزار داستان نویسی کار بسیار سختی است.

مشکل دومم این بود که: آنکه شفا گرفته معلوم میشود مورد توجه امام رضا قرار گرفته، پس مورد توجه مردم هم قرار می‌گیرد؛ دورش را می‌گیرند، لباسش را پاره می‌کنند و به تبرک می‌برند، با او مصاحبه می‌کنند، مهمانش می‌کنند و ....

اما آنکه مشکل و بیماری اش در ظاهر حل نمی شود ایا مثال نقض کرامت و توانایی امام رضاست و دلیلی بر رد شفا و اعجاز؟

این دو مشکل بعدها برایم کمی حل شد! در مورد اول راه را در این دیدم که باید زد زیر میز بازی! اگر لیوانی ظرفیت یک کاسه آب را ندارد عیب از آب نیست، از لیوان است، باید عوض بشود. علما و عرفای ما در همه اجزای عالم وجود تصرف می‌کردند به اذن خدا، چرا ما نتوانیم تصرف کنیم در ادبیات و هنر و روش شناسی آنها.

در مورد دوم هم به یاد یک خاطره مشکلم حل شد: 7-8 سال قبل برای جشنواره کبوتر حرم که مسابقه داستان نویسی با موضوع امام رضا بود، نامزد گرفتن جایزه شدم. اختتامیه در سمنان برگزار می‌شد. کوبیدم و رفتم سمنان به امید گرفتن جایزه. اولین و آخرین جشنواره ای بود که از صمیم قلب دوست می‌داشتم در آن برنده شوم.

البته برنده هم نشدم! اما وقتی از سمنان برمیگشتم، هیچ ناراحت نبودم. یک جورهایی سرحال هم بودم. دلیلش هم این بود که یک هفته ای را به یاد و با یاد امام رضا سر کرده بودم هر چند به بهانه مسابقه داستان.

به نظر بزرگترین شفا و معجزه حضرت نه خوب کردن بیماری یک بیمار لاعلاج بلکه عوض کردن حال میلیونها زائری است که هر کدام با نگاهی به گنبد و بارگاه منقلب می‌شوند و حالشان دگرگون. بهجت و سروری قلبشان را لبریز می‌کند که توصیف کردنی نیست. و چه کرامتی بزرگتر از همین. اگر قرار می‌بود امام رضا به شفای مریضی امام رضا شده باشد پس باید به خوب نشدن بسیاری دیگر، از چشم مردمان می‌افتاد و کدام ماست که نیازی به بارگاهش نبرده باشد و نیاز (به دلایل مختلف) برآورده نشده باشد. با این حال ارادت ما همیشه بیشتر شده که کمتر نشده. بزرگترین شفای حضرت همین بهجت و سروری است که از یادش در قلب شیعیان شکل می‌گیرد. والا برای آنکه اهل معرفت است معلوم است که روش ائمه در برآوردن حاجات مومنین اسباب و علل جاری بوده و نه خرق عادت. هر چند اعجاز مثل وسیله ای اختصاصی همیشه در دست ایشان بوده و هست.

امروز هم هر بار می‌روم حرم امام رضا تا پا از بابی به داخل می‌گذارم و دست روی قلب و سر را کمی می‌خمانم به نشان ارادت، چیزی در قلبم می‌لرزد و از لرز قلب، چیزی پشت پلکها می‌لرزد و بعد لبها که: السلام  علیک یا علی بن موسی الرضا.

در خراسان

 

/ 8 نظر / 157 بازدید
دانلود عکس

با آرزوي بهترينها براي شما خوشحال ميشم به منم سر بزنيد دانلود هر چي که فکر کني www.mosaken.com

حمید آزادگان

به به حاج مهدی بالاخره بعد چند ماه به روز شدی! البته تقصیری هم نداری، گرفتاری ای که برای خودت درست کرده ای اگر اجازه دهد همین مقدار هم وبلاگت به روز شود، جای شکرش باقیست. یا علی!

laya

سلام... من یکی از دانش اموزان سیمای نور هستم! راستش بعد از حرفهای شما سوالای زیادی برام پیش اومد و اولین قدم برای رسیدن به جواب سوالاتم شناخت شما بود.. بااجازتون چندتایی از مطالب این وب رو خوندم هرچند جواب سوالام توش نبود اما با قلم و تاحدودی عقایدتون آشنا شدم امیدوارم بعد از خوندن کامل این وب جوابمو بگیرم در آخر هم کلی ممنونم که به مدرسمون اومدین و حداقلش من یکی رو درگیره بعضی سوالات کردین

غفاری

سلام استاد. نظرتان درباره شفا و معجزه قابل تامل بود و مرا هم به تامل واداشت. به این جنبه قضیه تابه حال فکر نکرده بودم.

تبديل وبلاگ به سايت

سلام دوست عزيز ميدوني تا حالا چند بار کل وبلاگهاي سرويس دهندگان وبلاگ رايگان با کل اطلاعاتشون از بين رفته؟! ولي با داشتن وب سايت اختصاصي هيچ وقت خطر از بين رفتن اطلاعات و نوشته ها شما را تهديد نمي کنه. فقط با 48 هزار تومان ميتوني يه وب سايت اختصاصي با آدرس اختصاصي داشته باشي. هم امکاناتش خيلي خيلي بيشتره ، هم ميتوني ايميل اختصاصي داشته باشي و .... توضيحات بيشتر تو اين صفحه هست: www.blog.webgar.com

دوستدار اسلام

سلام قولا من رب رحیم به دنبال درخواست بسیار مهم دکتر رحیم پور ازغدی برای برگزاری کرسیه های آزاد اندیشی اقتصاد در نماز جمعه ی تهران، و عدم همکاری مسئولین ذیربط بدلیل فشارهای وارده از سوی اقتصاد دانان غیر اسلامی در داخل کشور، از شما وبلاگ نویس عزیز تقاضا داریم که به میزان توان خود مطلبی در خصوص لزوم طرح بحث های "اقتصاد قرآنی" در مهم ترین و پرتعداد ترین تریبون دینی کشور، در وبلاگ خود منتشر کرده تا از اندک اندک این مطالب در کنار هم موجی پدید آمده و به گوش تئوریسین های اقتصادلیبرال در کشور برسد تا بلکه قدمی در راستای زدودن مظلومیت و مهجوریت از قرآن برداشته باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی نظریه های تولید شده ی اقتصاد اسلامی، می توانید به وب سایت http://www.kadamaei.ir/ و همچنین وب سایت http://reba.ir/ مراجعه نمایید. « ما تا به امروز می بایست مدل بومی اقتصاد را به دنیا عرضه می کردیم. ما باید هم کارآمدی در جهت رشد رونق اقتصاد، هم کارآمدی در جهت تأمین عدالت را به دنیا نشان میدادیم.» بیانات رهبری - 85 (دیدار با دست اندرکاران اصل 44) و تا به امروز هنوز...

امیر

سلام! آقا دم شما گرم. چن روز پیش کتاب پنجره های تشنه شما رو خوندم خیلی خوب وبد! خدا به شما خیر بده.